موبایل

واردات موبایل‌های بی‌کیفیت با قیمت‌های فریبنده از سوی برخی واردکنندگان

پایگاه خبری افق و اقتصاد- نماینده وزیر صمت در اصناف کشور و رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، ‌تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران می‌گوید برخی واردکنندگان، گوشی‌های موبایل بی‌کیفیت را از کشورهای مونتاژکننده گمنام مانند نپال، بنگلادش و اندونزی وارد می ‌کنند و با قیمت‌‌های فریبنده می‌فروشند.

ابراهیم درستی علت اصلی تفاوت کیفیت و قیمت برخی گوشی‌های مشابه از یک برند، بنابر نام کشور مونتاژکننده بیان کرد: متأسفانه برخی واردکنندگان گوشی موبایل و تبلت را از بعضی کشورهای گمنام مانند اندونزی، نپال، بنگلادش و نظایر آن با نام برندهای مشهور وارد می کنند، هرچند همه این گوشی‌های وارداتی تابع استانداردهای تولید در کشورهای مبدا هستند اما با استانداردهای تولید در کشورهای اصلی صاحب برند فاصله دارند.

نایب‌رئیس اول اتاق اصناف تهران افزود: در واقع باید قیمت گوشی‌های وارداتی از کشورهای گمنام دست کم ۲۰درصد پایین تر از کشورهای مطرح باشد، اما برخی شرکت‌ها برای کسب سود بالاتر چنین گوشی‌هایی را وارد می‌کنند و با نرخی پایین‌تر اما نزدیک به نرخ گوشی‌های تولید شده در کشورهای صاحب آن برند، در بازار عرضه می‌کنند.

او تصریح کرد: این شیوه عرضه، به شیوع ذهنیت ارزا‌ن ‎فروشی گوشی در برخی واحدهای صنفی دامن زده و به رواج عرضه چندنرخی کالا منجر شده است. این درحالی است که وقتی مثلا چنین واردکنندگانی قیمت یک گوشی را ۲۰۰هزار تومان پایین‌تر از انواع مشابه موجود در بازار تعیین می‌کنند، عملا مرتکب گرانفروشی حداقل یک میلیون تومانی شده‌اند. متأسفانه چنین شرکت‌هایی زمینه زیان مصرف‌کنندگان با عرضه کالاهای کم‌کیفیت را فراهم می‌کنند. باید با اینگونه واردکنندگان متخلف و فرصت‌طلب برخورد قانونی شود.

نماینده وزیر صمت در اصناف کشور درباره واردات گفت: قبلا ۱۰واردکننده گوشی موبایل و تبلت داشتیم اما این تعداد اکنون به ۷۰۰شرکت رسیده است. از این میان ۴۰۰ تا ۵۰۰ شرکت، کالا وارد و در بازار عرضه می‌کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی درباره آخرین وضع بازار موبایل گفت: بازار گوشی تلفن همراه و تبلت به دلیل رشد عرضه و افت نسبی تقاضا اشباع‌شده، زیرا فراوانی عرضه موجب شده تا اختلاف قیمت فروش اینگونه محصولات در فروشگاه‌های مختلف به حداقل رسیده و بازار گوشی در آرامش باشد.

درستی گفت: قبلا نیاز ماهانه بازار ایران به گوشی موبایل ۱.۳میلیون دستگاه بود اما اکنون این تقاضا به ۸۰۰ هزار دستگاه کاهش یافته است. کاهش دورکاری و زمزمه‌های بازگشایی مراکز آموزشی در افت تقاضای خرید گوشی و تبلت مؤثر بوده است. این موضوع که قبلا موجب افزایش تقاضای خرید گوشی و تبلت شده بود اکنون به عاملی برای کاهش تقاضا تبدیل شده است.

نماینده وزیر صمت در اصناف کشور در ارتباط با تاثیر افزایش اخیر نرخ ارزدر گرانی قیمت گوشی موبایل بیان کرد: هرچند قیمت ارز بر نرخ فروش گوشی و تبلت در بازار تأثیر مستقیمی دارد، اما تغییر قیمت چندان زیاد نبوده است؛ زیرا در بازار، گوشی و تبلت به اندازه کافی وجود دارد.

او در همین باره افزود: تأثیرپذیری این بازار از نرخ ارز را نمی‌توان انکار کرد. البته اگرچه در چند هفته اخیر نرخ دلار افزایش یافته اما تأثیر این افزایش نرخ بر بازار گوشی موبایل و تبلت حداقلی بوده و اختلالی در عرضه ایجاد نشده است. کشف قیمت‌ها در بازار گوشی و تبلت تابع نظام عرضه و تقاضاست. اگر دخالتی در قیمت‌گذاری این محصولات صورت می‌گرفت وضع این بازار نیز متشنج می‌شد.

نایب‌رئیس اول اتاق اصناف تهران ادامه داد: بررسی آمارهای رسمی واردات گوشی و تبلت در سه ماه گذشته بیانگر افزایش واردات و عرضه این اقلام است که این امر به ثبات قیمت‌ها در بازار کمک کرده است. از سوی دیگر کاهش قدرت خرید و لغو تدریجی دورکاری‌ها، زمینه افت نسبی تقاضا برای خرید گوشی موبایل و تبلت را فراهم کرده است. در دوران اوج‌گیری شیوع کرونا به دلیل دورکاری و تدریس آنلاین مدارس و سایر مراکز آموزشی تقاضای خرید گوشی و تبلت نیز افزایش یافته بود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران در ارتباط با اینکه برخی واردکنندگان، لحاظ شدن سابقه، در تعیین سهمیه واردات گوشی را موجب شکل‌گیری انحصار در این بازار اعلام کردند، گفت: موضوع تعیین سهمیه واردات گوشی و تبلت براساس سابقه واردات قبلا نیز وجود داشته است. اکنون شرکت‌های تازه تاسیس، مجاز به واردات سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلاری گوشی هستند اما شرکت‌هایی که براساس مصوبه دولت در سال ۹۲ و  ۹۳ تشکیل شدند و بیشترین حجم واردات گوشی را در سال‌های ۹۷ و ۹۸ داشته‌اند، می‌توانند تا ۲ برابر این رقم گوشی واردکنند. اکنون با حذف کالاهای قاچاق از بازار گوشی، شرکت‌های تازه‌تاسیس نیز درصورتی که به تعهدات خود برای واردات این کالا به خوبی عمل کنند، می‌توانند برای واردات سهمیه جدید دریافت کنند.

نماینده وزیر صمت در اصناف کشور همچنین گفت: از مجموع ۷۰۰ تا ۸۰۰ شرکت واردکننده رسمی، ۲۰شرکت واردکننده، ۷۰درصد نیاز بازار گوشی موبایل و تبلت را تامین می‌کنند. بقیه شرکت‌ها سهم ناچیزی از واردات را در اختیار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *