معاون وزیر صمت: وجود بیش از 55 میلیارد تن انواع ذخایر معدنی در کشور

معاون وزیر صمت: وجود بیش از ۵۵ میلیارد تن انواع ذخایر معدنی در کشور

پایگاه خبری افق و اقتصاد– معاون وزیر صمت از شناسایی و ثبت مواد معدنی خبر داد و گفت که بیش از ۵۵میلیارد تن انواع معدنی در کشور ذخیره قطعی و مابقی ذخیره زمین‌شناسی پیش‌بینی شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر علیرضا شهیدی با بیان این‌که افزایش عمق و سطح اکتشافات ایران می‌تواند به افزایش ذخایر معدنی ایران اضافه کند، خاطرنشان کرد: آنچه که در کشور تا کنون باب بوده این بوده که مواد معدنی در سطح کشور شناسایی و ثبت شده و بر این اساس بیش از ۵۵میلیارد تن انواع ذخیره معدنی در کشور قطعی و مابقی ذخیره زمین‌شناسی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قریب به دو دهه است که به شناسایی ذخایر پنهان روی آورده است به این معنی که این ذخایر به هیچ عنوان نشانه‌هایی روی سطح زمین ندارند، بنابراین امیدواریم با استفاده از ژئوفیزیک هوایی بتوانیم این ذخایر معدنی را شناسایی کنیم.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: ما در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از مقیاس یکصدهزارم در دهه هشتاد به مقیاس ۹۴۵ هزار کیلومترمربع، سطح کشور را مورد شناسایی قرار داده‌ایم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از افزایش دقت اکتشافات خبر داد و بیان کرد: از سال گذشته این سازمان به تولید اطلاعات پایه در مقیاس یک پنجاه هزارم ورود کرده، لذا امیدواریم در برنامه پنج ساله هفتم کل کشور را در مقیاس یک پنجاه هزار داشته باشیم.

شهیدی خاطرنشان کرد: در بحث شناسایی و پی‌جویی زیاد از دنیا عقب نیستیم و باید به این نکته نیز توجه کنیم که سطح کشور ما بسیار وسیع است و نیازمند همکاری بخش خصوصی در این‌باره هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.