تفاهم‌نامه همکاری اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور امضاء شد

پایگاه خبری افق و اقتصاد- اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در راستای تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تحت عنوان “تولید؛ دانش‌بیان؛ اشتغال‌آفرین” نام‌گذاری شده است و به منظور آماده‌سازی نیروهای انسانی برای ورود به فضای کسب و کار و همچنین ارتقاء مهارت‌های شاغلان و کارآفرینان مشاغل صنفی و تشکل‌های صنفی، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

این نشست با حضور سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، غلامحسین حسینی‌نیا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور به همراه اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، معاونان و مدیران هر دو سازمان در اتاق اصناف ایران برگزار شد.

رئیس اتاق اصناف ایران در این باره گفت: با امضای این تفاهم نامه، همکاری در زمینه اجرایی کردن طرح‌هایی از جمله استفاده از ظرفیت‌های مشترک به منظور اجرای هرچه بهتر دستورالعمل “مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی”، “آیین نامه اجرایی مشاغل تخصصی و فنی مربوط به موضوع ماده ۱۳ قانون نظام صنفی کشور”، آموزش‌های دوگانه نظری و عملی در جهت توانمندسازی کارآفرینان صنفی و شاغلان در کسب و کارها و واحدهای صنفی، تقویت استانداردهای شغلی و مهارتی و … تسهیل خواهد شد.

ممبینی بیان کرد: همکاری‌های اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور در سال‌های اخیر روز به روز گسترده‌تر شده است و لازم است برای افزایش این همکاری‌ها تفاهم‌نامه جدیدی امضا شود.

وی افزود: اتاق اصناف ایران از ظرفیت سازمان یافته بیش از ۳ میلیون واحد صنفی، قریب به ۸ هزار اتحادیه و ۴۰۰ اتاق اصناف برخوردار است و در سراسر کشور با تنوع سن، جنسیت و مهارت پراکنده‌اند. هر کدام از این افراد حقیقی و حقوقی دارای ظرفیت‌های متعدد بوده و البته در مقابل نیازمند بازآموزی‌هایی نیز هستند.

نیاز به مهارت‌های نرم در کنار مهارت‌های سخت

رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه بر آموزش مهارت‌های نرم در کنار مهارت‌های سخت تاکید و اظهار کرد: به عنوان مثال افرادی که برای تعمیرات به منازل مراجعه می‌کنند علاوه بر آموختن مهارت‌های تخصصی نیاز دارند تا آموزش‌های تکمیلی از جمله اصول اخلاقی و رفتار با مشتری را به نحو دقیق تری رعایت کنند و در این خصوص خود را با استانداردهای جهانی انطباق دهند.

ممبینی گفت: در این دوره از هیات رئیسه اتاق اصناف ایران آموزش یکی از مباحث مورد تاکید است و این تفاهم نامه و نشست خود گواه توجه مجموعه اتاق اصناف ایران و هیات رئیسه نسبت به موضوع آموزش است که امیدواریم در ادامه با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به مرحله اجرا در آید.

وی بیان کرد: در حال حاضر مجموعه خانواده صنفی نیز بیش از گذشته نسبت به موضوع بازآموزی و آموزش‌های تکمیلی مشتاق و همراه هستند. ضمن اینکه موضوع مهارت آموزی و توسعه مهارت ها به یک مطالبه اجتماعی نیز رفته رفته تبدیل می‌شود. امیدوارم در ادامه راه شاهد تحولات چشم گیری در بخش آموزش و پژوهش باشیم.

اتاق اصناف ایران مهمترین شریک اجتماعی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور نیز در این نشست اظهار کرد:از فرصت پیش‌آمده برای تعامل بیشتر با اتاق اصناف ایران بسیار خرسندیم و این نشست را یکی از ارزشمند‌ترین جلسات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از زمان تصدی مسئولیت می‌دانم.

غلامحسین حسینی‌نیا افزود: اتاق اصناف ایران مهمترین شریک اجتماعی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور است. بر همین اساس اتاق اصناف ایران برای اولین بار به عنوان عضو دارای حق امضاء در هیات نظارت مرکزی آموزشگاه‌های آزاد تعیین شده است.

نهضت مهارت آموزی در گام دوم انقلاب

وی رویکرد مهارت آموزی ، آینده مشاغل و مشاغل آینده را از رویکردهای این سازمان دانست و ادامه داد: در گام دوم انقلاب “نهضت مهارت آموزی” مطرح شده است. دنیا نیز همین مسیر را پیش‌رو گذاشته است. به عنوان نمونه کشور آلمان که از برجسته‌ترین کشورها در زمینه مهارتی است در جنگ جهانی دوم تبدیل به خرابه شد، برای بازسازی بر آموزش نیروهای انسانی تکیه کرد. چراکه منابع معدنی و نفت و گاز نداشت. نکته جالب در تجربه آلمان این است که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای این کشور زیر مجموعه اتاق بازرگانی و اصناف است.

حسینی نیا گفت: شبکه بزرگ صنفی، شبکه‌ای بسیار ارزشمند و ملی است که ظرفیت‌های گسترده‌ای برای مباحث مهارتی نیز ایجاد کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی – از مجموع ۳ میلیون واحد صنفی- آمادگی و ظرفیت مشارکت در اجرای طرح ” آموزش در محیط واقعی کار” را دارند که این واحدهای صنفی از یک نفر تا چندین نفر را شامل می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۶۴۰مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و بیش از ۵هزار و ۴۰۰ کارگاه دولتی وجود دارد که حدود ۵۵۰ هزار نفر در سال ظرفیت آموزشی دارند. علاوه بر این ۱۲هزار آموزشگاه آزاد به طور سالانه، ۶۰۰ هزار نفر ظرفیت آموزشی دارند.

اعطای مجوز به اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف برای راه‌اندازی آموزشگاه‌های آزاد

حسینی‌نیا نیز همچون رئیس اتاق اصناف ایران بر مهارت‌های نرم تاکید و بیان کرد: لازم است در بنگاه‌های تولیدی و خدماتی، مهارت‌های ارتباط با مشتری را در خود تقویت کنند.

وی بیان کرد: این تفاهم‌نامه بسیار اثرگذار خواهد بود. برای نوشتن مفاد این تفاهم‌نامه آسیب‌شناسی دوران گذشته را هم داشته‌ایم و چالش‌های تامین اجتماعی را نیز در نظر گرفته و رفع کرده‌ایم تا افرادی که برای آموزش به کارگاه‌ها معرفی می‌شوند در نظام و چارچوب مشخصی مشغول به فعالیت شوند. واحدهای صنفی پذیرنده کارآموزان QR_Code دریافت می‌کند تا مشخصات کارآموز برای بازرسان تامین اجتماعی به عنوان کارگر مشمول آن واحد صنفی تلقی نشود.

رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور همچنین خبر داد: آمادگی لازم برای اعطای مجوز به اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف برای راه‌اندازی آموزشگاه‌های آزاد وجود دارد. این کار موجب می‌شود که شبکه آموزشگاه‌های مهارتی در کشور تقویت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا