فراز طلا و فرود جهانی دلار از اوج

پایگاه خبری افق و اقتصاد – قیمت جهانی طلا در روز جمعه و پیش از تعطیلی بازار به دلیل کاهش اندک دلار و بازده اوراق قرضه افزایش یافت، زیرا سرمایه‌گذاران همچنان نسبت به موضع جنگ طلبانه فدرال رزرو چشم‌انداز ضعیفی داشتند.

بهای هر اونس طلا در روز جمعه به ۱۹۲۴ دلار و ۸۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز به ۱۹۲۵ دلار و ۸۰ سنت رسید.

دلار از اوج ۶ ماهه خود در برابر سبدی از ارزهای اصلی عقب‌نشینی کرد و طلا را برای سایر دارندگان ارز ارزان‌تر کرد، در حالی که بازدهی شاخص ۱۰ ساله خزانه داری از بالاترین سطح ۱۶ سال اخیر کاهش یافت.

بانک مرکزی ایالات‌ متحده نرخ‌های بهره را در این هفته ثابت نگه داشت اما طبق پیش‌بینی‌های سه ماهه به روز شده فدرال‌رزرو، می‌توان آنها را یک بار دیگر تا قبل از پایان سال ۲۵ واحد افزایش داد.

کریگ ارلام، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA گفت: در حال حاضر تاکید زیادی روی داده‌های اقتصادی وجود دارد که اکنون برای ۶ هفته آینده در آستانه جلسات بعدی بانک مرکزی محرک بزرگی خواهد بود.

طبق گزارش رویترز، نظرسنجی منتشر شده در روز جمعه نشان داد که فعالیت تجاری ایالات‌متحده در ماه سپتامبر تغییر کمی نشان داد. نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس گفت که هزینه‌های مصرف کننده ایالات‌متحده همچنان انتظارات را برای توقف آن در برابر افزایش شدید نرخ بهره بانک مرکزی ایالات متحده برآورده نمی‌کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای نقره پس از رسیدن به بالاترین میزان خود از ۵ سپتامبر، ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۲۳.۵۴ دلار در هر اونس رسید. پلاتین با ۰.۸ درصد افزایش به ۹۲۶ دلار و ۴۵ سنت رسید و پالادیوم با یک درصد کاهش به ۱۲۵۰ دلار و ۷۸ سنت رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا