ثبت‌نام نهضت ملی مسکن تا پایان آذر تمدید شد

پایگاه خبری افق و اقتصاد- معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از تمدید مهلت ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن تا پایان آذر ۱۴۰۰ خبر داد.

پیش از این فرصت نام نویسی تا ۲۸ آبان بود که برای بار نخست تا نیمه آذر و سپس با اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی تا پایان ماه جاری برای بار دوم تمدید شده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر پیشنهاداتی برای تسهیل شرایط ثبت نام طرح جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) ارائه شد که به تأیید اولیه دولت رسیده است.

رفع برخی محدودیت‌های دست و پاگیر

از جمله این موارد می‌توان به ثبت نام افراد مجرد بالای ۱۸ سال، کاهش سابقه سکونت در برخی شهرها از ۵ سال به ۲ تا ۳ سال، حذف برخی اقشار از محدودیت‌های زمانی مدت اقامت از جمله نظامیان و روحانیون و همچنین کاهش سابقه مالکیت خصوصی از ۱۶ به ۵ سال اشاره کرد.

قمی‌ها هم امکان ثبت نام پیدا کردند

ضمن اینکه قمی‌ها از ابتدا تا هفته نخست آذر به دلیل آماده نشدن زمین، امکان ثبت نام در نهضت ملی مسکن را نداشتند که در روزهای اخیر با تصویب الحاق اراضی جدید به محدوده شهر قم، این امکان برای آنها فراهم شده که با استقبال خوب شهروندان استان قم مواجه شده است.

قمی‌ها خواستار تمدید مهلت ثبت نام در سامانه ثمن بودند.

پس از این تغییرات هنوز بسیاری از متقاضیان که اخیراً واجد شرایط شده‌اند نتوانسته‌اند ثبت نام خود را انجام دهند.

محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی چهارشنبه هفته گذشته ۱۰ آذر در یک برنامه زنده تلویزیونی هم با اشاره به احتمال مهلت ثبت نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن گفته بود چنانچه تقاضایی وجود داشته باشد این زمان تمدید خواهد شد زیرا بنا نداریم تا صف انتظار برای مسکن ایجاد شود.

کارشناسان: حذف محدودیت‌های ثبت نام، به پویایی بیشتر ساخت و ساز کمک می‌کند

هر چند که قبل‌تر هم برخی کارشناسان از ایجاد محدودیت‌های متعدد برای ثبت نام در طرح‌های حمایتی مسکنی انتقاد کرده بودند که در هفته‌های اخیر برخی از این محدودیت‌ها در مصوبه هیئت دولت و ذیل آئین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید مسکن و برخی هم در شورای عالی مسکن ذیل قانون جهش تولید مسکن اصلاح شده است.

بنا بر این گزارش، از روز ۲۸ مهر ثبت‌نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در ۳۱ استان آغاز شده که تا ۳۰ آذر ادامه دارد.

متقاضیان پس از ورود بر روی گزینه «ثبت نام نهضت ملی مسکن» کلیک کنند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه‌ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا سه شرط اصلی خواهد بود. قبلاً برای مردان شرط تأهل وجود داشت که اخیراً به مردان بالای ۱۸ سال به شرط تأهل در زمان تحویل واحد، اجازه ثبت نام داده شده است. خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال نیز می‌توانند ثبت‌نام کنند.

همچنین درباره نداشتن مالکیت، برخی گروه‌های درآمدی در بعضی مناطق براساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا