رییس سازمان انرژی اتمی: در سال ۱۴۰۱ ، با رفتارهای پیچیده ای مواجه بودیم

پایگاه خبری افق و اقتصاد _ رییس سازمان انرژی اتمی گفت: تحریم‌هایی که به بهانه هسته ای و با اتهامات واهی اعمال شد، با عملیات سیاسی و روانی در ۱۴۰۱ به اوج خود رسید؛ اگرچه می‌گفتند تنها راه‌حل مسایل، دیپلماسی است و برجام بهترین راه است، اما باز همه بر همان منطق خود پایبند نبودند و فشارها را از حد گذراندند و ما در ۱۴۰۱، با سالی پرتنش و با رفتارهای پیچیده مواجه بودیم.

محمد اسلامی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران، ضمن تبریک ایام سال نو و آرزوی قبول طاعات در ماه مبارک رمضان، گفت: سازمان انرژی اتمی ایران یکی از دستاوردهای پر افتخار انقلاب اسلامی است که توانسته با خودباوری، خداباوری و اهتمام و توکل ویژه به خدای متعال مسیر رشد و ترقی را در راستای شکوفایی علمی و فناوری برای کشور به ارمغان آورد.

وی ادامه داد: حوزه فناوری هسته ای حوزه سلطه و در انحصار ابرقدرت های پیشرو بوده است و ورود به این حوزه همواره یک «جرم» محسوب می شود؛ از این بابت آن را جرم می گویم که حرکت در این راستا را با مجازات مواجه کردند و ما را از بدو پیروزی انقلاب مورد تحریم قرار دادند و تحریم هایی که به بهانه هسته ای با اتهامات واهی اعمال شد، با عملیات سیاسی و روانی در ۱۴۰۱ به اوج خود رساندند. اگرچه می گفتند می خواهند به تفاهم هسته ای برگردند و تنها راه حل مسایل، دیپلماسی است و برجام بهترین راه است، اما باز همه بر همان منطق خود پایبند نبودند و فشارها را از حد گذراندند و ما در ۱۴۰۱، با سالی پرتنش با رفتارهای پیچیده مواجه بودیم.

وی ادامه داد: در سالی که گذشت همکاران ما بیش از ۱۵۹ دستاورد دانشی و فناوری و صنعتی را ثبت کردند که هر کدام را بخواهیم تحصیل کنیم به خاطر تحریم ها قطعا آنها را به ما نمی دهند؛ چرا که اسباب سلطه اقتصادی و فشار سیاسی است.

اسلامی گفت: القا مستمر آنها این است که ایران هیچ هدفی جز دستیابی به بمب هسته ای ندارد و بیش از ۲۰ سال است که این اتهامات را تکرار می کنند، اما این هیاهو به دردشان خورده تا فشار حداکثری علیه ایران را ادامه دهند.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: تمام تلاش مان این بود که تاثیر انرژی هسته ای و فناوری هسته ای را با مردم در میان گذاریم و همه زمینه های آن را گسترش دادیم. تولید رادیودارو در شرایطی که همه مراکز درمانی و بیمارستانی فعالیت درمانی خود را با حداکثر ظرفیت انجام دهند به طوری که بیش از یک میلیون بیمار از این امکانات دارویی در کشور استفاده می کنند از جمله این اقدامات است. تولید رادیودارو بدون استفاده از ظرفیت هسته ای امکان پذیر نیست. اگر غنی سازی اورانیوم انجام ندهیم نمی توانستیم رادیودارو تولید کنیم. تنها شرکت ما که تولید رادیودارو می کند را تحریم کردند و با این تحریم نشان دادند که انسان ها برای آنها ارزش ندارند و زورگویی و قدرت طلبی برای آنها مهم است.

اسلامی ادامه داد: آنچه ما دنبال می کنیم این است که همه سرفصل های فناوری هسته ای را فعال کنیم، از فناوری های در اختیار در «پرتودهی» گام های مهمی برداشتیم تا در تولید مواد غذایی و محصولات کشاورزی بهره وری بالایی برای مردم ایجاد کنیم. پرتودهی آفت ها در مواد غذایی را کاهش می دهد.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: برای اولین بار در ۱۴۰۱ سامانه های کاربردی برای این امر را در مقیاس صنعتی تولید کردیم و در کشور آنها را گسترش می دهیم تا کلیه محصولات کشاورزی و تولیدی در حوزه غذایی با پرتودهی ایمن شود و ظرفیت ماندگاری اش افزایش یابد. همچنین ما با پدیده آفت های نوظهور یا اتفاقاتی که از جمله در صادرات پسته رخ داد مواجه هستیم. با فناوری هایی که در اختیار داریم توانستیم برای این مشکلات راهکار پیدا کنیم و با آن مقابله شد و ازمایش های مرحله آغازین را داریم انجام می دهیم. ان‌شاءالله در سال جاری این کار را دنبال می کنیم. همچنین در بحث محیط زیست سولفورزدایی از مازت و رفع شیرآبه ها با فناروری هسته ای می تواند تاثیر زیادی در رفع این مشکلات در زندگی مردم داشته باشد.

اسلامی درباره ضرورت حرکت به سمت دستیابی به انرژی پاک مورد اشاره در فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: با توجه به تغییرات در شرایط اقلیمی و تلاش جهانی برای صفر کردن استفاده از کربن، باید به این سمت با سرعت بیشتر حرکت کنیم. هدف گذاری برای تولید برق از این مسیر  را انجام دادیم و پروژه ایجاد ده هزار مگاوات برق اتمی را جانمایی کردیم. باید بتوانیم از ذخایر موجود در کشور به طور ترکیبی برای سوخت استفاده کنیم و ظرفیت قدرت مندی را ایجاد کردیم تا ذخایر زیرزمینی را هدفمند جستجو کند تا بتوانیم مواد اولیه و عناصر همراه را بیشتر در اختیار بگیریم؛ در همین راستا اقتصاد معدن را شکوفا خواهیم کرد. در گذشته یکی از موانع معادن مربوط به سازمان انرژی اتمی بود، اما اکنون سه معدن فعال را به هشت معدن ارتقاء دادیم و از بیش از پنج معدن در سال جاری بهره برداری می‌کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: برای اولین بار سند جامع تحقیق و توسعه که بیش از ۲۰۰ پروژه مرز دانشی را هدف قرار داده در دست داریم و امروز می گویم که در سازمان انرژی اتمی محصولات تولیدی در مرز دانشی است و در ردیف سه تولید کننده اول دنیا هستیم و این مهم با تلاش جوانان غیور ما به دست آمده است.

 وی در پایان یاد و خاطره شهدای هسته ای را گرامی داشت

 

خبرنگار امیر رضایی

کد خبرنگار ۱۰۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا