تورم صنعت کاهش یافت

پایگاه خبری افق و اقتصاد – بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم بخش صنعت در تابستان امسال نسبت به بهار  امسال ۲.۲ درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش اخیر بانک مرکزی با عنوان شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت، در فصل تابستان١٤٠٢، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت ١٠٣٣,٥ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٧.١ درصد افزایش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)   ٣٧.٦ درصد افزایش و در چهارفصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٢٩.٢ درصد افزایش داشته است.

کاهش ۲.۲ درصدی تورم فصلی صنعت در تابستان امسال

در فصل تابستان ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٧,١ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٩.٣ درصد)، ٢.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل تابستان١٤٠٢، نسبت به فصل قبل، ٧.١ درصد افزایش دارد. در این فصل بیشترین تورم فصلی با ٢٠.٣ درصد مربوط به گروه “ساخت کُک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت”  و کم­ترین تورم فصلی با  ١.٩ درصد  مربوط به گروه “ساخت سایر مصنوعات” است.

همچنین در این فصل گروه “ساخت فلزات پایه” با تورم ٠.٦- درصد و گروه “ساخت محصولات رایانه‌ای، الکترونیکی و نوری” با تورم ٠.٣-  مواجه بوده است.

رشد ۱۲ درصدی تورم نقطه به نقطه صنعت

در فصل تابستان١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٣٧,٦ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢٥.٦ درصد)، ١٢ واحد درصد افزایش داشته است.

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل تابستان ١٤٠٢، نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٣٧.٦ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش­ترین تورم نقطه به نقطه با ٩٢.٦ درصد مربوط به گروه “ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه بندی نشده درجای دیگر” و کمترین تورم نقطه به نقطه با ١٦.٨ درصد مربوط به گروه ” ساخت مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی” است.

تورم سالانه هم بیشتر شد

در فصل تابستان١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در چهار فصل منتهی به این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٢٩,٢ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢٧.٠ درصد)، ٢.٢ واحد درصد افزایش داشته‌است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در چهار فصل منتهی به تابستان١٤٠٢، نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٢٩.٢ درصد افزایش دارد.

در این فصل بیشترین تورم سالانه با ٦٨.٣ درصد مربوط به گروه ” ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده درجای دیگر” و کمترین تورم سالانه با ١٢.٣ درصد مربوط به گروه ” ساخت مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا