آثار بیولوژیکی الکتریسیته هوا

در اثر حوادثی در فضا تغییرات الکتریکی بوجود می‌آید، مانند رعد و برق. علاوه بر این اصولا فضا بطور دائم دارای الکتریسیته می‌باشد. برای دقت و توجه در وجود الکتریسیته هوا از وسایل مختلفی می‌توان استفاده نمود، از جمله با آزمایش ساده بوسیله یک مفتول که به یک الکتروسکوپ وصل باشد یا سایر آزمایشها. فشار الکتریسیته جو و طبقات بالای فضا قویتر از قسمتهای پایین فضا و این تغییرات برای هر متر ارتفاع تقریبا ۱۰ الی ۱۰۰ ولت در تغییر است. این تغییرات در ساعات مختلف روز نیز یکسان نمی‌باشد. حداکثر شدت دو ساعت قبل از طلوع آفتاب و دو ساعت پس از غروب آفتاب است.

الکتریسیته جو نسبت به زمین اکثرا مثبت ، ولی گاهی ممکن است در بعضی نقاط منفی گردد. الکتریسیته مثبت بیشتر در هوای آزاد و نقاط کوهستانی وجود دارد. هر گاه فشار هوا تنزل پیدا کرده و بر حرارت و رطوبت آن افزوده شود، الکتریسیته هوا منفی خواهد شد. مقدار ولتاژ در تابستان حدود سه برابر آن در زمستان است. ظهور ماه ، با دو تغییرات جوی مسلما در تغییرات الکتریسیته هوا موثر خواهند بود.

تغییرات الکتریسیسته هوا روی افراد

 • اشخاص سالم به علت مقاومت بدنی تغییراتی در مقابل تغییرات الکتریسیته هوا از خود نشان نداده و حساسیت به تغییرات جوی ندارند. مانند کارگرانی که به کار در هوای آزاد عادت دارند.
 • با افزایش مقدار الکتریسیته هوا ، بر الاستیسیته عضلات افزوده می‌شود و این عدم تعادل در موقع بالا رفتن الکتریسیته مثبت بیشتر احساس می‌شود.
 • الکتریسیته منفی گر چه در اوایل باعث تسکین روحیه و قوا می‌گردد، ولی پس از مدتی اقامت در این گونه محیط خفگی و عصبانیت دیده می‌شود.
 • اگر الکتریسیته هوا به صفر برسد، اشخاصی که دچار عدم تعادل می‌باشند عکس العملهایی از خود بروز می‌دهند، مانند سر درد ، خستگی ، اختلالات عصبی ، اختلالات گوارشی ، اختلالات دستگاه تنفس هر گاه اقامت و کار در اینگونه اماکن مدتها ادامه یابد، عوارض ناشی از الکتریسته صفر هوا شدیدتر شده ، حتی حالت انقباض عضلات نقصان خواهد یافت.
 • در مناطق جنگلی و پر درخت هوا معمولا دارای الکتریسیته منفی است.
 • افراد و کارگرانی که در نقاط پر الکتریسیته زندگی می‌کنند، کمتر دچار بیماری سرطان و بیماریهای همه گیری می‌شوند، اگر همین افراد را به نقاط کم الکتریسیته (منفی ببرند، به آسانی دچار بیماریهای فوق الذکر خواهند شد.
 • بالا رفتن مقدار الکتریسیته باعث بالا رفتن کروناکس اعصاب حرکتی و اعصاب حس شده در این حالت عصب سمپاتیک تحریک و اثر پاراسمپاتیک را تعدیل می‌نماید.
 • الکتریسیته منفی محیط کاملا عکس حالت اخیر را بوجود می‌آورد و در اینگونه اماکن کسانی که دارای بیماریهای مفصلی بخصوص رماتیسم می‌باشند، دچار شدت بیماری خواهند گشت.
 • الکتریسیته محیط روی بیماران اثرات مختلفی باقی می‌گذارد. به عنوان مثال اگر بیماران اوریک را به نقاط پر الکتریسیته منتقل کنند، بیماریشان شدت یافته و خطرات جدی برایشان خواهد داشت. کسانیکه کم خون هستند، یا کارگرانی که به بیماری سرطان و اختلال هضمی دچار هستند، حتی المقدور باید ر نقاط پر الکتریسیته کار کنند.

تقسیم بندی نواحی از نظر الکتریسیته

 1. نواحی که الکتریسیته هوا کمتر از ۳۰ ولت در متر می‌باشد: نواحی پردرخت ، دره‌های عمیق ، این نواحی دارای نسیم نمی‌باشد.
 2. نواحی که الکتریسیته فضا بطور متوسط ۳۰ الی ۱۰۰ ولت در متر است، این نقاط در نزدیکی جنگلها ، نواحی ساحلی که با تخته سنگهای بزرگ محصور شده قرار دارند. این نقاط را محل اشعه‌های خنثی می‌نامند.
 3. نواحی پر الکتریسیته دارای حداقل ۱۰۰ ولت در هر متر ، نواحی جنگل و فرات ، بعلت زیادی الکتریسیته و نسیم هوا برای اشخاص سالم مفید است، ولی مبتلایان به سل نباید در اینگونه اماکن زندگی کنند، زیرا ممکن است بیماری سل عود نموده و خطراتی را فراهم سازد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا