کنعانی: ایران در دفاع از امنیت ملی خود همیشه قاطع عمل کرده است

پایگاه خبری افق و اقتصاد – به گفته سخنگوی وزارت خارجه، جمهوری اسلامی ایران در دفاع از امنیت ملی خود و حقوق ملت ایران هیچ گاه دست بسته نبوده است و همیشه قاطع و پشیمان کننده عمل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری افق و اقتصاد، ناصر کنعانی در نشست خبری با بیان این که تحولات مهمی در حوزه فلسطین در حال رخ دادن است، گفت: متاسفانه  همچنان شاهد آن هستیم  که از سوی برخی از دولت‌ها و طرف‌ها تلاش‌هایی در حال انجام است که جای مظلوم و ظالم را عوض کنند.

وی ادامه داد: این طرف‌ها بدون توجه به تضییع  ۷۵ ساله حقوق مردم فلسطین  توسط اشغالگران  و رژیم اشغالگر ، تلاش دارند که جای ظالم و مظلوم را عوض کنند.

کنعانی با تاکید براین که باید کشورهای  اسلامی در حمایت از مردم فلسطین توانایی‌ها از جمله توانایی‌های سیاسی خود را بیش از گذشته به کار بگیرند، گفت: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان رایزنی اخیر خود با وزیر امور خارجه عراق  پیشنهاد داد که نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با این تحولات  برگزار شود.

وی تاکید کرد که مسئله فلسطین، مسئله اول جهان  اسلام است و امیدواریم که شاهد اقدام جدی از سوی کشورهای اسلامی در ارتباط با فلسطین و حمایت از حقوق مردم فلسطین باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تهدیدهای اخیر مقامات آمریکایی و رژیم صهیونسیتی  علیه ایران در پی انجام عملیات طوفان الاقصی از سوی جریان مقاومت در فلسطین گفت: هر اقدام احمقانه‌ای نسبت به ایران با پاسخ ویرانگری مواجه خواهد بود و آنها  اگر می‌توانند در صحنه فلسطین از خودشان دفاع کنند.

وی در پاسخ به سوالی اظهار کرد: ملت و جریان مقاومت فلسطین ، اکنون از توانایی‌های لازم و همچنین اراده و انگیزه لازم  برای دفاع از خود و تلاش‌ برای استیفای حقوق ضایع شده خود برخوردار هستند  و این توانایی را در عمل نشان داده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران. همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی از اظهارنظرها مبنی بر نقش ایران در عملیات طوفان الاقصی و این که این عملیات  با چراغ سبز ایران انجام شده است، گفت: طرح این اتهامات و اظهارنظرها  در ارتباط با ایران و نقش ایران با انگیزه‌های مختلف سیاسی و در جهت توجیه شکست سنگین رژیم صهیونسیتی و توجیه حمایت‌های مختلف غرب از جمله آمریکا از اشغالگران و توجیه ماجراجویی‌های رژیم صهیونسیتی انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: طرح برخی از اظهارنظرها و اتهامات علیه ایران و حزب‌الله از مسئولیت‌های بین‌المللی انگلیس و آمریکا در حمایت از جنایت‌های ۷۵ ساله رژیم صهیونسیتی کم نمی‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد زمان سفر رییس‌جمهوری ایران به ترکیه اظهار کرد: تا آن جا که اطلاع دارم هنوز تاریخ قطعی برای انجام این سفر که روی اصل آن توافق وجود دارد، تعیین نشده است.

سخنگوی  وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که طبق برخی از اخبار  قرار بود در ماه جاری، دور جدیدی از مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا  در عمان برگزار شد. آیا این نشست برگزار خواهد شد؟ گفت: اطلاعی از تاریخ تعیین شده‌ای برای برگزاری جلسه مذاکره غیرمستقیم میان ایران و ایالات متحده در عمان ندارم.  مسیر دیپلماسی کما فی‌السابق باز است و مذاکرات می‌تواند به صورت غیرمستقیم یا از طریق واسطه‌ها انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به این سوال که برخی از مقامات غربی و آمریکایی مدعی شده اند که ایران پول‌های اخیر آزاده شده را صرف انجام عملیات طوفان‌الاقصی کرده است، گفت: ما توجهی به این اظهارنظرها نمی‌کنیم، آنها خودشان در این ارتباط مسائلی را مطرح کردند و خودشان هم جواب خودشان را دادند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد دسترسی ایران به پول‌های آزاد شده اخیر در جریان توافق غیر مستقیم بین ایران و آمریکا گفت: کار در این زمینه تمام شده است و دسترسی ایران به دارایی‌های خود وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درپاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات اخیر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ارتباط با موضوع برجام و همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه سه کشور اروپایی عضو برجام برخی از موضوعات برجامی مورد اختلاف بین ایران و این سه کشور اروپایی را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع داده‌اند  و این که گفته می‌شود این اقدام به نوعی شروع استفاده از  مکانیسم ماشه است، گفت: برجام توافقی چند جانبه است و همه اعضای برجام باید  متعهد به انجام مسئولیت های خود باشند و اگر تعهد و مسئولیتی وجود دارد که وجود دارد، متوجه همه اعضا است.

کنعانی گفت: همگان می‌دانند که چه طرف‌هایی به تعهدات خود عمل نکردند و در واقع این آمریکا و شرکای اروپایی آن بودند که به تعهدات خود در زمینه برجام عمل نکردند و توپ در زمین آنها است .در ارتباط با کمیسیون مشترک برجام، اطلاعات به روز شده ندارم.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر یکی از سناتورهای آمریکایی علیه ایران و تهدیدات منتشر شده از سوی وی علیه تهران در پی اتفاقات اخیر در فلسطین تاکید کرد: طرف‌های تهدید کننده باید متوجه مسئولیت‌های حقوقی و بین‌المللی خود در ارتباط با انجام این تهدیدات علیه دیگر اعضای جامعه بین‌الملل و اعضای سازمان ملل باشد و بداند که اینگونه اظهارات تهدیدآور مسئولیت آور است.

کنعانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در دفاع از امنیت ملی خود و حقوق ملت ایران هیچ گاه دست بسته نبوده است و همیشه قاطع و پشیمان کننده عمل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا